Salgının Tamamen Durduramadığı Tek Spor Dalı Olan E Sporda Neler Oluyor? Fpl Elemelerinden Türklerin Atılması Doğru Mu?

     

   Hukukun henüz tam anlamıyla dahil olamadığı, kendi içerisinde kurallar barındıran ve aslında spor dalı olup olmadığı konusunun dahi tartışmalı olduğu bir alan espor. Her ne kadar tartışmalı da olsa belirli kurallara ve tekniklere uyarak yapılan bedensel ve zihinsel gelişime yararlı eğlenme ve yarışmak amacı da bulunan bedensel hareketlerin bütününe spor adı verildiği göz önüne alındığında esporun bir spor dalı olduğunu söylemek gerekir. Espor ile hukukun ülkemizde en yakın ilişkide olduğu yer kuşkusuz Türkiye E-Spor Federasyonudur. Ancak hukuk ile espor ilişkisi ülkemizde federasyon ve federasyonun yetki alanı ile sınırlıdır.

 

Espor deyince öncelikle aklımıza oyunlar gelmektedir. Her oyun espor için elverişli değildir. Espor yapılabilecek oyunların online oynanabilecek, birey veya takım olarak yarış yapılabilecek oyunlar olduğunu görüyoruz. Bunlardan biri de Counter Strike: Global Offensive. CS:GO Faceit ile profesyonel oyuncuların oynayabileceği lig olan Faceit Pro Lig kurulmuştur. Ligde yer alacak oyuncular Faceit yetkilileri tarafından lige davet edilmiş veya FPL-C'de ( Faceit Pro League- Challenger) belli bir başarı elde etmiştir[1][2].

 

            FPL'de yer alan oyuncular ile ilgili şikayetler üzerine 33 oyuncu Faceit Pro Ligden atıldı. Atılan oyuncular arasında ligde yer alan sayılı Türk oyuncular imoRR,  tecoNe-, lurzybob ve AslanM4shadV da yer alıyor. Faceit Pro Lig yazılı kuralları önceden belirlenen bir lig değil bunun yerine lig için yeni bir adalet sistemi geliştirilmiş. Geliştirilen adalet sistemine göre küfürlü içerikler ve olumsuz davranışlarda bulunan oyuncular doğrudan tespit edilecek ve cezalandırılacak. Olumsuz davranışları tespit etmek ve bu davranışları gözden geçirip her bir uyuşmazlığı doğrudan karara bağlayacak kişiler Faceit Adalet Topluluğudur. Bu topluluk oyun hakemlerinden oluşmaktadır. Hakem olmak isteyen oyuncular başvuruda bulunacaklar. Hakem olduklarında ise her bir vakıaya erişebilecekleri kısa video klipler bulunacak ve onları inceleyip karar verebilecekler. Yeterli sayıda hakem belirli bir karar üzerinde anlaşırsa, oyunculara uyarı cezası verilebilir ya da oyundan yasaklanabilirler[3]. Yine hakem olabilmek için sitede belirli kriterler yer almaktadır[4].

 

           Faceit Pro Lig özelinde online oyun özgürlüğünün kural belirsizliği ile oyuncuların elinden alındığını söylemek mümkün. FPL gibi önemli bir lige katılma hakkını elde edecek derecede iyi bir oyuncusunuz ama tam olarak hangi eyleminizin oyun içerisinde suç teşkil ettiğini bilmeniz mümkün değil. Ayrıca sistem tamamen "report a player" üzerine kurulmuş, dolayısıyla hile yaptığınıza dair bütün oyuncular bildirimde bulunabilir. Hakemler de dosya ( olayın olduğu kısa videolar) üzerinden inceleme yaparak karar verebilir. Ancak incelemenin neye göre yapılacağı, hangi eylemlerin olumsuz olarak algılanacağı, hangi eylemin karşılığının uyarı olduğu veya hangi eylemin karşılığının oyundan yasaklanmak olduğu tamamen belirsiz. Türk oyuncuların oyundan atılmaları ile ilgili ise neden atıldıklarına dair bir açıklama bulunmamaktadır.